8 Ocak 2014 Çarşamba

16.AY

    Dün itibariyle Zeynep kuzusu 16.ayına girdi .Bakalım bu ay bizi ne gibi farklılıklar bekliyor?
 Hızlı bir şekilde kararlarını kendisinin vermek istediğine şahit oluyorum gün be gün. Benliği kuvvetleniyor , yani büyüyor kuzucuk.
  Özgüvenine destek olmak , bizi sadece gerçekten zorlandığında yardım eden , her zaman yanında olan ama her yaptığı işte dibinde durmayan dayanaklar olarak görmesi,  onu en çok seven ama ona hayatı tanıma ve keşfetme fırsatı verdikleri için zaman zaman düşmesine , ufak tehlikeleri göze almasına izin veren anne babalardanız, olmaya çalışıyoruz.
     Mesela yeni aldığımız sandalye ye rahatlıkla tırmanıp oturabiliyor fakat ilk günler inerken tedirgin oluyordu. "-İnn"  diyerek yüzüme bakıyordu. Bende sadece birkez yardım ederek gösterdim. Sonraki inişler de de yardım bekledi fakat ben ona yapabileceğini söyledim. Bunu söylerken duygusal olarak şu mesajı vermeye çalışıyorum , becerebiliyorumdur inşallah."- Biraz çaba sarfetmen gerekebilir ama sen bunu başarırsın , merak etme sana gerçek bir zararın gelmesıne ben izin vermem ." Ufak kaymalara , tökezlemelere izin veriyorum. Hep tetikte duruyor fakat müdahale etmemeye çalışıyorum. Bu şekilde davrandıkça hem cesaetleniyor hemde farklı metodları keşfediyor.
  Tabi her çocuk farklıdır ve  her anne vicdanı ile harmanladığı bilgileri en doğru şekilde yansıtmaya çalışacaktır kuzusuna. Benim kızım fazlaca naif bir kişiliğe sahip olduğu için onu cesaretlendirmek  işe yarıyor. Tabi bunda iletişiminiz çok önemli. Şimdiye kadar ki zaman da görebilyorum ki çocuğunuzla iyi bir iletişim sağlayabildiyseniz. Zaten hem siz onun bakış ve mimiklerinden hem de o sizin verdiğiniz duygusal mesajdan anlayacak ve daha rahat bir iletişim ortaya çıkacaktır diye düşünüyorum. Ona güven vermenin en tabi yolların başında sık sık kucaklamak geliyor olsa gerek. Çoğu zaman açıklama yapmadan sıcacık  bir bakış, hele hele kendilerini aciz hissedip dudak büktükleri anda iksir gibi bir bağrına basma hiç bir metodla kıyaslanamaz herhalde ...
Yorum Gönder