13 Mayıs 2014 Salı

MONTESSORİ AŞKINA

  Uzun zamandır yapmak istediğim bazı ev düzenlemeleri ve aktiviteleri  vardı.Zeynep kızın artan enerjisi ve yetmeyen oyunlar sonucunda onları  yapmaya başlamış bulunmaktayım . İlk olarak yavaş yavaş sorumluluk kazandırma projlerine başladık.  Kişilik gelişiminin hızlanıp sahiplenme duygusunun da  arttığı dönemi  fırsat bilip işe koyuldum . Zeynep kız için evdeki bir askıyı onun yetişebileceği şekilde sokak kapısının yanına monte ettim. Duvarı hava durumu teması oluşturarak keçe yardımıyla beraber süsledik.  Kırmızı yağmur damlalarını çok sevdi Zeynecik. Altına da en sık kullandığı iki ayakkabıyı alacak bir ayakkabı kutusunu koydum. Basit bir şekilde kapladım. Şu anda yardımlı da olsa , dışarıya çıkmadan kendi montunu alıp , dönüşte tekrar asacağı bir askısı  ve ayakkabılarını koyacağı bir ayakkabı kutusu var artık :)  
İkinci olarak  da sizlere ilk  kendi üretimim montessori materyalimden bahsetmek istiyorum . Tabiki gördüğüm diğer anne üretimlerinden esinlendim ama kurgu ve tasarım bana ait Anneler günü akşamı kuzumun erken uyumasını  ve eşceğizimin sunum hazırlıyor olmasını fırsat bilip , döktüm malzemeleri.  Tam sekiz renkten oluşan ,  el göz koordinasyonu , renk eşleştirme ,  büyük -küçük kavramı ve aynı zamanda  kalın ince kavramını çalışmayı sağlayacak bir oyuncak yaptım . Zeynep kız çok sevdi.  Tabi ilk oyunlarda "-Kalınlar büyük delikten , inceler küçük delikten atlıyor "komutunu bir çok defa söyledim . Renkleri bildiği için eşleştirme de sorun yaşamadı . Fakat oynarken görüyorum ki ciddi bir konsantrasyon istiyor bu aktivite .  Bazen kalın ince olayına takılıp yanlış renge yönlenebiliyor , "-Elimizdeki renge dikkatli bakalım." deyince düzeltiyor bıdık .
  Tavsiye derim uzun zaman oynayabileceği, hem zevkli hem de  öğretici bir materyalimiz oldu .Bu arada bu tip aktiviteler ile birlikte dağıttığımızı toplama bilincini de kazanmaya başlıyoruz yavaş yavaş. Küçük malzeme  kaplarının kapaklarını kendi kapatıyor. Ayakkabı kutusu olduğu için açıp içine yerleştiriyoruz . En üst kapağı da şimdilik anne destekli kapatıyoruz. Günde 3-5 defa sadece bununla oynadı ,  bende çok yoruluyorum  ama değer  kuzucuğum için :))) 

  Bu aktivitleri intagram hesabımda da paylaşıyorum bilginize ...
Yorum Gönder